Kubistlik
portree kollaažitehnikas
Sihtgrupp:
6. klass
Maht:
2x45 min
Teema:
Kubistlik portree kollaažitehnikas
Eesmärk:
Tutvustada õpilastele kubismi. Õpilased oskaksid kubistlikku teost ära tunda
ning ka ise luua.
Ülesanne:
Õpilased
otsivad ajakirjadest inimese näo pilte ja lõikavad ühe suurema inimese näo
välja. Sellele näole lisavad nad teistest ajakirjas olevatest nägudest ja
piltidest erinevaid detaile ning geomeetrilisi kujundeid, et sellest algsest
näost saaks kubistlik portree. Kui nägu on kokku kombineeritud, kleebivad nad
selle kubistliku näo A3 paberi peale. Taustale maalivad nad guaššvärvidega
erinevaid geomeetrilisi kujundeid.
Väljundid:
Õpilane oskab luua kubistlikku portreed kollaažitehnikas.
Õpilane oskab maalida erinevaid geomeetrilisi
kujundeid.
Põhimõisted:
kubism, kollaaž.
Õppematerjalid:
Kangilaski, J. (2005). Kunstikultuuri
ajalugu. Postimpressionismist uue meediani. Tallinn: Kunst.
http://www.paideyg.ee/kunstiajalugu/kunstilugu/modernism/kubism.htm
(Ülevaade kubismist ja tähtsamad teosed)
Meetodid: loeng, individuaaltöö
Tunni
käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat.
Kannan ette lühiesitluse kubismist, kus tutvustan kubismi omadusi ja tähtsamaid
teoseid ning esindajaid.
Kui esitlus on läbi, selgitan tänase tunni
ülesannet. (15min)
Õppimisfaas:
Õpilased võtavad vajaminevad materjalid ning
alustavad tööd. Jälgin õpilaste tööd ning vajadusel nõustan. (65min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on tööd valmis saanud, siis tuletame
lühidalt meelde kubismi omadused. Asetame tööd suurele lauale ning arutleme
tööde üle ning ühtlasi ka hindame koos tööd ära. (10min)
Kodune
töö:
puudub
Vahendid:
a3 paber; erinevad ajakirjad, ajalehed; käärid; liimipulgad; guaššvärvid;
pintslid; veetops.
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilane oskab luua kubistlikku portreed
kollaažitehnikas.
|
Õpilane loob silmapaistva kubistliku portree
kollaažitehnikas. Portreel on kasutatud palju erinevaid kubistlikke elemente
(nägu on kujutatud mitmest erinevast küljest ühekorraga, kasutatud on
geomeetrilisi kujundeid, näo erinevad osad pole realistlikult kujutatud).
|
Õpilane loob kubistliku portree kollaažitehnikas.
Portreel on kasutatud kubistlikke elemente (nägu on kujutatud mitmest
erinevast küljest ühekorraga, kasutatud on geomeetrilisi kujundeid, näo
erinevad osad pole realistlikult kujutatud).
|
Õpilane loob kubistliku portree kollaažitehnikas.
Portreel on kasutatud kubistlikke elemente (nägu on kujutatud mitmest
erinevast küljest ühekorraga, kasutatud on geomeetrilisi kujundeid, näo
erinevad osad pole realistlikult kujutatud) väga vähe.
|
Õpilane ei loo kubistlikku portreed.
|
Õpilane oskab maalida erinevaid geomeetrilisi
kujundeid.
|
Õpilane maalib teose taustale erinevaid
geomeetrilisi kujundeid. Geomeetrilised kujundid on kujutatud väga
korrektselt (korralike, sirgete äärtega, proportsioonis) ning maalitud väga korralikult
(kujundid on kaetud sujuvalt läbinisti värviga).
|
Õpilane maalib teose taustale geomeetrilisi
kujundeid. Geomeetrilised kujundid on kujutatud enam-vähem korrektselt
(korralike, sirgete äärtega, proportsioonis) ning maalitud enam-vähem
korralikult (kujundid on kaetud sujuvalt läbinisti värviga).
|
Õpilane maalib teose taustale mõned geomeetrilised
kujundid. Geomeetrilised kujundid on kujutatud lohakalt ning ka maalitud
lohakalt.
|
Õpilane ei maali teose taustale geomeetrilisi
kujundeid.
|
Tunni
refleksioon:
Tund ise läks hästi. Õpilased töötasid kaasa ning
suuremaid distsipliiniprobleeme ei esinenud. Õpetajana tegin ma ka mõned vead.
Nimelt, oleksin ma pidanud ütlema õpilastele kohe, et nad töö teisele poolele
kirjutaksid oma nime. Hiljem oli töö juba maalitud ja nime polnud enam võimalik
peale panna. Teiseks, tunni lõpp oli natuke kaootiline. Neil jäi töö lõpetamata
ja selle asemel, et ma lasin neil viimase minutini seda tööd lõpetada, oleksin
pidanud 10 minutit enne tunni lõppu võtma kokku õpilastega, mida uut me teada
saime ning lasknud neil lauad ära koristada. Kuna ma nii ei teinud, kulus neil
ka vaheaja aega.
Muidu paistis, et neile meeldis see ülesanne ning
erinevate tükkide paigutamine mitte reaalsetesse kohtadesse tekitas neid
elevust. Ainult pintslitöö oli neil natukene halb. Töödele jäid nähtavad koledad
pintslilöögid ning kujundite vahele jäi valget paberipinda. Kuid järgmise,
kolmanda tunni ajal parandasid nad need enam-vähem ära. Plaanisin küll kahe
tunniga selle töö valmis teha, kuid läks hoopis kolm tundi.
No comments:
Post a Comment