Sunday, December 9, 2012

5.klass. Vesivärvidega tehtud kala puäntillismis



Vesivärvidega tehtud kala puäntillismis.
Sihtgrupp: 5. klass
Maht: 4x45 min
Teema: Puäntillistlik kala
Eesmärk: Õpilane tutvub puäntillismiga ning oskab luua puäntilistlikku teost.
Ülesanne: Luua puäntillistlik kala. Esmalt joonistavad õpilased kala harilikuga paberile, lisades kalale huvitavaid detaile. Kala joonistatakse paberi keskele nii suurelt, et ta hõlmab suurema osa paberi pinnast. Merepõhja lisatakse soovi korral kas taimi, koralle, kive vms. Seejärel joonistavad õpilased harilikuga tehtud piirjooned üle musta markeriga. Kui see on tehtud, asutakse akvarellidega pisikesi punkte korrapäraselt paberile kandma.
Väljundid: Õpilane oskab luua puäntilistlikku teost.
Õpilane oskab kujutada kala.          
Põhimõisted: puäntillism
Õppematerjalid: Kangilaski, J. (2005). Kunstikultuuri ajalugu. Postimpressionismist uue meediani. Tallinn: Kunst.
http://www.paideyg.ee/kunstiajalugu/kunstilugu/impressionism/ (Väike tutvustus neoimpressionismist ja selle teosed)
Meetodid:  loeng, individuaaltöö
Tunni käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat ja ülesannet. Seletan õpilastele lahti puäntillismi, toon näiteid selle kunstivoolu teostest.
Vaatleme erinevate kalade pilte. Tutvustan ülesande käiku ja hindamiskriteeriume. (15min)
Õppimisfaas:
Õpilased võtavad vajaminevad materjalid ning alustavad tööd. Jälgin õpilaste tööd ning annan vajadusel nõu. (65min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on tööd valmis saanud, siis tuletame lühidalt meelde, mida täna õppisime. Paneme tehtud tööd laudade peale ning arutleme natuke nende üle. Arutlemise käigus toimub koos õpilastega ka hindamine. (10min)
Kodune töö: puudub
Vahendid: a4 akvarellipaber, teip, akvarellipintslid, akvarellid, veetops, vatitikud, must marker, harilik pliiats, kustutuskumm.
Hindamiskriteeriumid:

Lävendid
Väljundid
5
4
3
2
Õpilane oskab luua puäntillistlikku teost.
Õpilane on loonud väga korrektselt teostatud puäntillistliku teose. Punktidest värvilaigud on kujutatud korrektselt punktide, mitte pintslitõmmetena. Värv pole laiali läinud ja punktide vahel on ka väike vahe.
Õpilane on loonud puäntillistliku teose. Punktidest värvilaigud on suuremas osas kujutatud punktidena. Värv on mõnes kohas laiali läinud.
Õpilane on loonud puäntillistliku teose. Pooled punktidest värvilaigud pole kujutatud punktidena. Värv on mõnes kohas laiali läinud.
Õpilane ei ole loonud puäntillistlikku teost.
Õpilane oskab kujutada kala.
Õpilane on kujutanud äratuntavalt fantaasiarikast kala. Kalal on unikaalne kuju või muster. Kalal on saba, uimed ning huvitav muster.
Õpilane on kujutanud äratuntavalt kala. Kalal on saba, uimed ja huvitav muster.
Õpilane on kujutanud kala. Kalal puuduvad nii uimed kui ka muster.
Õpilane ei ole loonud kala.

















Refleksioon:
Tund läks üldiselt hästi.  
Ma palusin õpilastel teipida töö lauamati külge ja näitasin ka põgusalt paberi peal, kuidas seda teha, kuid ma oleksin pidanud rohkem ja põhjalikumalt näitama. Nad väitsid küll, et oskavad tööd laua peale teipida, kuid tegelikult oli neil suuri raskusi sellega. Nad ei kleepinud teipi paberile väga sirgelt, õhumullid jäid vahele ja nad ei osanud teipi ka katki teha.  
Samuti ma oleksin pidanud täpsemalt näitama, kuidas vatitikkudega maalimine käib. Nad kippusid nende vatitikkudega paberil hästi lähedale üksteisele täpitama, ilma vahesid jätmata.
Paljud joonistasid harilikuga ka hästi kõvasti paberi peale kala, nii, et pärast vale joont kustutades jäid kõik jooned näha. Võib-olla peaks nendega tegema mingisuguse hele-tumeduse töö, et nad tunnetaksid rohkem käe tugevust ja harjutaksid ka õrnemalt pliiatsile vajutama.
Tööd tulid väga ilusad ning hindasime need ka koos ära.





No comments:

Post a Comment