Sunday, December 9, 2012

8. klass Skulptuurne paberreljeef.



Skulptuurne paberreljeef
Sihtgrupp: 8. klass
Maht: 4x45 min
Teema: Skulptuurne paberreljeef
Eesmärk: Tutvustada õpilastele paberist tehtud kunsti. Muuta õpilaste harjumust kasutada paberit kahemõõtmelisena.
Ülesanne: Õpilased saavad ülesandeks uurida ja katsetada erinevaid vorme, mida saab paberist teha. Kui õpilane on mõned näidised valmis teinud, valib ta nendest välja kõige meeldivama. Seda kõige meeldivamat vormi valmistab ta veel mitu tükki ja erinevates suurustes. Nendest erineva suurustega vormidest peavad õpilased moodustama tervikliku kompositsiooni, mille nad kleebivad ühevärvilise aluspaberi peale.
Väljundid:  Õpilane oskab luua paberist vormi.
                    Õpilane oskab luua pabervormidest reljeefset kompositsiooni.
Põhimõisted: vorm, kujund
Õppematerjalid: http://www.ferrystaverman.nl/ (Ferry Stavermani´i kodulehekülg)
http://www.jenstark.com (Jen Stark´i kodulehekülg)
http://www.richardsweeney.co.uk (Richard Sweeney kodulehekülg)
http://www.petercallesen.com (Peter Calleseni kodulehekülg)
Meetodid:  loeng, individuaaltöö
Tunni käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat. Räägime reljeefsest skulptuurist. Esitlen powerpointi esitlust paberkunsti kohta.
Seletan lahti ülesande. (15 min)
Õppimisfaas:
Õpilased võtavad vajaminevad materjalid ning alustavad paberist erinevate vormide meisterdamist. Jälgin õpilaste tööd ning annan vajadusel nõu. (70min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on leidnud kõige meeldivama vormi ning hakanud neid juba vaikselt dubleerima, siis tuletame lühidalt meelde, mida täna õppisime. (5min)
Kodune töö: puudub
Vahendid: paberilehed, A2 paber, sirkel, joonlaud, käärid, liim
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
5
4
3
2
Õpilane oskab luua pabervormidest reljeefset kompositsiooni.
Õpilane on loonud pabervormidest tervikliku reljeefse kompositsiooni, mis paistab silma ning on korrektselt teostatud. Pabervormid on väga korralikult välja lõigatud ja vormitud ning liimimisjälgi pole näha. Pabervorme on töös vähemalt 20 tükki ning vähemalt neljas erinevas suuruses.
Õpilane on loonud pabervormidest tervikliku reljeefse kompositsiooni. Pabervormid on korralikult paberist välja lõigatud ja vormitud.
Õpilane on loonud pabervormidest reljeefse kompositsiooni. Pabervormid on lohakalt välja lõigatud ja vormitud. Liimimisjäljed on näha.
Õpilane ei tee pabervormidest reljeefset kompositsiooni.
Õpilane oskab luua paberist vormi.
Õpilane on loonud paberist unikaalse vormi, mis vastab eelmise väljundi nõuetele.
Õpilane on loonud paberist vormi, mis vastab eelmise väljundi nõuetele.
Õpilane on loonud paberist vormi, kuid sellel esineb lohakusvigu
Õpilane ei loo paberist vormi.


































Tunni refleksioon:
Tundus, et õpilastele meeldis powerpointi esitlus paberkunsti kohta. Kuid nad ise ei teinud suure innuga seda ülesannet. Ma oleks pidanud kohe alguses ütlema, et ka tunnitöö eest saab hinde, sest paljud noormehed ei viitsinud suurt midagi katsetada ja hea kui nad ühe vormigi tegid. Samuti oli neil raske aru saada, mis on kahemõõtmeline ja mis on ruumiline. Oleksin pidanud ka rohkem aega jälgima ja andma neile ajapiirangud. Et teatud aja jooksul peab nii mitu kujundit valmis olema ja nendest valime parima, mida nad hakkavad dubleerima. Ja et kui nii mitu kujundit valmis pole, siis hinne langeb. Oleksin rohkem pidanud kontrollima tundi ja aega.
Võib-olla oleksime pidanud enne seda ülesannet tegema õpilastega ka mingi kompositsiooni alase ülesande, et nad õpiksid rohkem kompositsiooni põhimõtteid. Antud ülesande puhul esines neil raskusi kompositsiooni loomisega pabervormidest. Lõppkokkuvõttes,  pärast suuri pingutusi tulid neil aga ilusad ja korrektselt valminud tööd välja.



5. klass. Ruumiline jõulukaunistus paberist.



Ruumiline jõulukaunistus paberist
Sihtgrupp: 5. klass
Maht: 2x45 min
Teema: Ruumiline jõulukaunistus paberist
Eesmärk: Õpilane õpib, kuidas tasapinnalisest paberist ruumilist kaunistust teha. Õpilane arendab oma käelist oskust.
Ülesanne: Õpilane murrab a4 suuruses paberi kokku ning avab uuesti paberi. Seejärel lõikab ta murdejoont järgides paberi pooleks. Need lõigatud paberipooled murravad nad veel omakorda pooleks ning lõikavad uuesti murdejoont järgides paberid pooleks. Nendest kahest paberist tuleb neli paberit, mille õpilased uuesti kokku murravad. Ja täpselt samamoodi toimivad õpilased veel kahe a4 suuruses paberiga nii, et neid pabereid tuleb lõpuks 12 tükki. Nendest tükkidest hakkavad õpilased ruumilist kuupi kokku liimima. Alguses liimivad õpilased 4ja tükki kasutades põhja, seejärel 4st tükist nö postid ja selle peale veel 4st tükist pealise. Kui see on tehtud, meisterdavad õpilased lumehelbe, mille kinnitavad niidiga kuubi sisse. Niit on nii pikk, et selle abil saab neid kaunistusi üles riputada.
Väljundid:  Õpilane loob ruumilise kuubiku.
Õpilane oskab paberist lumehelvest teha.
Põhimõisted: -
Õppematerjalid: http://artwithmrssmith.blogspot.com/2011/03/3d-cubes.html (Ruumilise kuubiku tegemise õpetus)
Meetodid:  individuaaltöö
Tunni käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat. Selgitan ülesannet ning teeme esimesed etapid kõik koos. (15 min)
Õppimisfaas:
Õpilased alustavad tööd. Vajadusel juhendan. (65 min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on tööd valmis saanud, paneme tööd kõik nähtavale, vaatleme neid ja hindame tööd ära. (10min)
Kodune töö: puudub
Vahendid: a4 suuruses paber, käärid, liim, niit, nõel.
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
5
4
3
2
Õpilane loob ruumilise kuubiku.
Õpilane on loonud väga korralikult ruumilise kuubiku. Kuubiku küljed on sirged ning kuubiku külgede vahel on 90 kraadi.
Õpilane on loonud ruumilise kuubiku. Kuubiku küljed on sirged ning enamik kuubiku külgede vahel on 90 kraadi.
Õpilane on loonud ruumilise kuubiku. Kuubiku küljed pole sirged ning poolte kuubiku külgede vahel pole 90 kraadi.
Õpilane pole loonud ruumilist kuubikut.
Õpilane oskab paberist lumehelvest teha.
Õpilane on loonud unikaalse lumehelbe, mille ääred on sirgelt lõigatud. Lumehelves on kinnitatud korralikult kuubiku sisse.
Õpilane on teinud paberist lumehelbe, kuid sellele lumehelbel on mõned puudused. Lumehelves on kinnitatud kuubiku sisse.
Õpilane on teinud paberist lumehelbe, kuid sellel esinevad puudused. Lumehelves on halvasti kinnitatud kuubiku sisse.
Õpilane ei tee paberist lumehelvest.













Tunni refleksioon:
Tund läks hästi. Tegime koos etapiliselt kuubiku postid valmis. Tundus, et kõik said aru, mida tegema peab. Kuubiku kokku kleepimine paistis neile samuti meeldivat. Tööga said kõik hakkama ja mingeid suuri probleeme ei esinenud.  Ainus, mis minu poolt tegemata jäi, oli tagasiside andmine õpilastele. Kuna paljud õpilased vajasid abi, polnud mul kahjuks aega teistele tagasisidet anda.




5.klass. Taaskasutatud materjalidest robot

Taaskasutatud materjalidest robot
Sihtgrupp: 5. klass
Maht: 2x45 min
Teema: Taaskasutatud materjalidest robot
Eesmärk: Õpilased tutvuvad taaskasutatud materjalidest tehtud kunstiga. Ehk tutvuvad nende jaoks ebahariliku kunstiga. Õpilased õpivad uusi materjale kasutama ja näevad nendes potentsiaali kunstis kasutamiseks.
Ülesanne: Õpilased jaotatakse rühmadesse. Rühmas mõtlevad nad välja ühe roboti, kellele peavad nad välja mõtlema mingi funktsiooni, mida ta täidaks. See funktsioon võiks olla selline, mis on õpilastele endale vastumeelne tegevus, et siis robot saaks selle nende eest ära teha. Kui robotid on valmis, esitleb iga rühm oma robotit ja tema funktsiooni. Pärast esitlemist lastakse kõik robotid kuldse värviga üle (seda tehakse lõpus seepärast, et värv on liiga keemiliselt tugeva lõhnaga laste jaoks).
Väljundid: Õpilane oskab rühma liikmena luua roboti.
Õpilane oskab rühma liikmena luua taaskasutatud materjalidest ruumilise kehaga robotit, mis seisab püsti ja püsib koos.
Põhimõisted:-
Õppematerjalid:  http://www.charleskaufman.com/ (Kunstnik Charles Kaufmani kodulehekülg. Kunstnik maalib lömastatud plekkpurkidele)
http://www.haschult.de/ (Kunstnik Ha Schulti kodulehekülg. Kunstnik valmistab prügist inimfiguure)
http://www.tomdeiningerart.com/ (Kunstnik Tom Deiningeri kodulehekülg. Kunstnik valmistab erinevatest taaskasutatavatest materjalidest kunstiprojekte)
http://www.claytonbailey.com/robogroup.htm (Kunstnik Clayton G. Bailey, kes teeb taaskasutavatest materjalidest roboteid)
http://www.nemomatic.com/nemomatic/home.html (Kunstnik Nemo Gouldi kodulehekülg, kes teeb roboteid)
http://cca.ee/webarchive/Kasemets/est.html (Eesti kunstnik Erki Kasemetsa tööd ja nende tutvustus)
Meetodid:  loeng, grupitöö
Tunni käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat. Räägime taaskasutatavate materjalide kasutamisest kunstis, toon näiteid erinevatest kunstnike töödest. Tutvume robotitega ja vaatame kunstnike tehtud roboteid.
Tõstatan arutelu ning uurin, kas nad ka ise midagi taaskasutavad. Küsin, kas nad oskaksid ka ise nüüd pärast neid näiteid nähes öelda, kuidas nad saaksid äravisatavaid esemeid kasutada. Seletan õpilastele ülesande lahti ja vastan võimalikele küsimustele. (15 min)
Jaotan õpilased rühmadesse rinnamärkide abil. (2 min)
Õppimisfaas:
Iga rühm mõtleb, mis funktsioon võiks nende robotil olla ja milline see robot peaks välja nägema. Seejärel võtavad õpilased roboti valmistamiseks vajaminevad materjalid ning hakkavad robotit meisterdama. Kui robot on valmis, mõtlevad õpilased, kuidas nad seda teistele esitlevad. (58 min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on robotid valmis saanud, esitleb iga rühm enda robotit ning toimub nende hindamine. (10 min)
Õpetaja abiga värvitakse robotid kuldseks. (5 min)
Kodune töö: puudub
Vahendid: papitükid, teip, käärid, liim,traat, erinevad taaskasutatavad materjalid (jogurditopsid, plastmasspudelid, pappkastid, vanad juhtmed, plastmassist joogitopsid, vanad arvutiosad)
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
5
4
3
2
Õpilane oskab rühma liikmena luua roboti.
Õpilane osaleb grupitöös aktiivselt, aitab roboti loomisel kaasa maksimaalselt. Kuulab teiste arvamust, arvestab sellega ning jagab ka oma arvamusi ja ideid teistega.
Õpilane osaleb grupitöös aktiivselt, aitab roboti loomisel kaasa ning avaldab oma arvamust.
Õpilane ei osale grupitöös aktiivselt, aitab roboti loomisel kaasa minimaalselt.
Õpilane ei osale grupitöös, ei aita luua robotit.
Õpilane oskab rühma liikmena luua taaskasutatud materjalidest ruumilise kehaga robotit, mis seisab püsti ja püsib koos.
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud taaskasutatud materjalidest ja  on ruumilise kehaga. Robot seisab püsti ning püsib koos. Robot on silmapaistev ja huvitava lahendusega.
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud taaskasutatud materjalidest ja  on ruumilise kehaga. Robot seisab püsti ning püsib koos.
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud taaskasutatud materjalidest ja on enam-vähem ruumilise kehaga. Robot seisab väikese toetuse abil püsti. Roboti mõni osa ei püsi roboti küljes.
Õpilaste poolt tehtud robot pole ruumilise kehaga, see ei püsi koos ning ei seisa ka püsti.



















Tunni refleksioon:
Minu meelest tund õnnetus väga hästi. Roboti teema meeldis neile väga ja meisterdamine niisamuti. Nad olid nii põnevil sellest tööst, et nad ei läinud isegi vahetundi. Kõik õpilased olid väga koostööaltid ning sõbralikud üksteise suhtes. Arvasin, et äkki materjalidest ei piisa, aga tuli välja nendest küll. Kõikide robotid tulid huvitavad välja. Tundsin, et aeg oli hästi planeeritud. See aitas, et ütlesin õpilastele kindalt, mis kell me neid esitama hakkame.
Alguses andsin neile ka kavandilehe, aga seda polnud üldse vaja. Pigem oleksid nad lihtsalt võinud pihta hakata ja siis oleksin pidanud andma neile sildi, kuhu peale kirjutaksid roboti nime ja pisikese jutu ka tema kohta ning õpilaste nimed, kes selle teostasid. Ma andsin selle siis, kui nad olid juba lõpujärgus ja siis neil polnud nagu aega selle peale mõtlemiseks.
Nad oleksid soovinud väga ise seda värvi pihustada, seega oleks hea teha seda sügisel või kevadel, kui ilmad on soojemad, siis saaks seda õues koos nendega teha. Mida nad veel oleksid soovinud, oli see, et sellel robotil midagi ka liiguks ja et näiteks silmades põleks tuli. Seega oleks saanud ka tööõpetuse õpetajaga koostööd teha näiteks. Ja eesti keele õpetajaga samuti- nad oleksid saanud kirjutada mingi jutu selle roboti teemal.
Õpilased said enamus ajast ise hakkama. Natuke pidi aitama naaskliga, liimimisel või lõigete tegemisel.