Monday, December 10, 2012
Sunday, December 9, 2012
8. klass Skulptuurne paberreljeef.
Skulptuurne
paberreljeef
Sihtgrupp:
8. klass
Maht:
4x45 min
Teema:
Skulptuurne paberreljeef
Eesmärk:
Tutvustada õpilastele paberist tehtud kunsti. Muuta õpilaste harjumust kasutada
paberit kahemõõtmelisena.
Ülesanne:
Õpilased
saavad ülesandeks uurida ja katsetada erinevaid vorme, mida saab paberist teha.
Kui õpilane on mõned näidised valmis teinud, valib ta nendest välja kõige
meeldivama. Seda kõige meeldivamat vormi valmistab ta veel mitu tükki ja
erinevates suurustes. Nendest erineva suurustega vormidest peavad õpilased
moodustama tervikliku kompositsiooni, mille nad kleebivad ühevärvilise aluspaberi
peale.
Väljundid:
Õpilane oskab luua paberist vormi.
Õpilane oskab luua pabervormidest reljeefset kompositsiooni.
Põhimõisted:
vorm, kujund
Õppematerjalid:
http://www.ferrystaverman.nl/
(Ferry Stavermani´i kodulehekülg)
http://www.jenstark.com
(Jen Stark´i kodulehekülg)
http://www.richardsweeney.co.uk
(Richard Sweeney kodulehekülg)
http://www.petercallesen.com
(Peter Calleseni kodulehekülg)
Meetodid: loeng, individuaaltöö
Tunni
käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat.
Räägime reljeefsest skulptuurist. Esitlen powerpointi esitlust paberkunsti
kohta.
Seletan lahti ülesande. (15 min)
Õppimisfaas:
Õpilased võtavad vajaminevad materjalid ning
alustavad paberist erinevate vormide meisterdamist. Jälgin õpilaste tööd ning
annan vajadusel nõu. (70min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on leidnud kõige meeldivama vormi ning
hakanud neid juba vaikselt dubleerima, siis tuletame lühidalt meelde, mida täna
õppisime. (5min)
Kodune
töö:
puudub
Vahendid:
paberilehed, A2 paber, sirkel, joonlaud, käärid, liim
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilane oskab luua pabervormidest reljeefset
kompositsiooni.
|
Õpilane on loonud pabervormidest tervikliku
reljeefse kompositsiooni, mis paistab silma ning on korrektselt teostatud. Pabervormid
on väga korralikult välja lõigatud ja vormitud ning liimimisjälgi pole näha.
Pabervorme on töös vähemalt 20 tükki ning vähemalt neljas erinevas suuruses.
|
Õpilane on loonud pabervormidest tervikliku
reljeefse kompositsiooni. Pabervormid on korralikult paberist välja lõigatud
ja vormitud.
|
Õpilane on loonud pabervormidest reljeefse
kompositsiooni. Pabervormid on lohakalt välja lõigatud ja vormitud.
Liimimisjäljed on näha.
|
Õpilane ei tee pabervormidest reljeefset
kompositsiooni.
|
Õpilane oskab luua paberist vormi.
|
Õpilane on loonud paberist unikaalse vormi, mis vastab
eelmise väljundi nõuetele.
|
Õpilane on loonud paberist vormi, mis vastab
eelmise väljundi nõuetele.
|
Õpilane on loonud paberist vormi, kuid sellel
esineb lohakusvigu
|
Õpilane ei loo paberist vormi.
|
Tunni
refleksioon:
Tundus, et õpilastele meeldis powerpointi esitlus
paberkunsti kohta. Kuid nad ise ei teinud suure innuga seda ülesannet. Ma oleks
pidanud kohe alguses ütlema, et ka tunnitöö eest saab hinde, sest paljud
noormehed ei viitsinud suurt midagi katsetada ja hea kui nad ühe vormigi tegid.
Samuti oli neil raske aru saada, mis on kahemõõtmeline ja mis on ruumiline.
Oleksin pidanud ka rohkem aega jälgima ja andma neile ajapiirangud. Et teatud
aja jooksul peab nii mitu kujundit valmis olema ja nendest valime parima, mida
nad hakkavad dubleerima. Ja et kui nii mitu kujundit valmis pole, siis hinne
langeb. Oleksin rohkem pidanud kontrollima tundi ja aega.
Võib-olla oleksime pidanud enne seda ülesannet
tegema õpilastega ka mingi kompositsiooni alase ülesande, et nad õpiksid rohkem
kompositsiooni põhimõtteid. Antud ülesande puhul esines neil raskusi kompositsiooni
loomisega pabervormidest. Lõppkokkuvõttes, pärast suuri pingutusi tulid neil aga ilusad
ja korrektselt valminud tööd välja.
5. klass. Ruumiline jõulukaunistus paberist.
Sihtgrupp: 5. klass
Maht:
2x45 min
Teema:
Ruumiline jõulukaunistus paberist
Eesmärk:
Õpilane
õpib, kuidas tasapinnalisest paberist ruumilist kaunistust teha. Õpilane
arendab oma käelist oskust.
Ülesanne:
Õpilane
murrab a4 suuruses paberi kokku ning avab uuesti paberi. Seejärel lõikab ta
murdejoont järgides paberi pooleks. Need lõigatud paberipooled murravad nad
veel omakorda pooleks ning lõikavad uuesti murdejoont järgides paberid pooleks.
Nendest kahest paberist tuleb neli paberit, mille õpilased uuesti kokku
murravad. Ja täpselt samamoodi toimivad õpilased veel kahe a4 suuruses paberiga
nii, et neid pabereid tuleb lõpuks 12 tükki. Nendest tükkidest hakkavad
õpilased ruumilist kuupi kokku liimima. Alguses liimivad õpilased 4ja tükki
kasutades põhja, seejärel 4st tükist nö postid ja selle peale veel 4st tükist
pealise. Kui see on tehtud, meisterdavad õpilased lumehelbe, mille kinnitavad
niidiga kuubi sisse. Niit on nii pikk, et selle abil saab neid kaunistusi üles
riputada.
Väljundid:
Õpilane loob ruumilise kuubiku.
Õpilane oskab paberist lumehelvest teha.
Põhimõisted:
-
Õppematerjalid:
http://artwithmrssmith.blogspot.com/2011/03/3d-cubes.html
(Ruumilise kuubiku tegemise õpetus)
Meetodid: individuaaltöö
Tunni
käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat.
Selgitan ülesannet ning teeme esimesed etapid kõik koos. (15 min)
Õppimisfaas:
Õpilased alustavad tööd. Vajadusel juhendan. (65
min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on tööd valmis saanud, paneme tööd kõik
nähtavale, vaatleme neid ja hindame tööd ära. (10min)
Kodune
töö:
puudub
Vahendid:
a4 suuruses paber, käärid, liim, niit, nõel.
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilane loob ruumilise kuubiku.
|
Õpilane on loonud väga korralikult ruumilise
kuubiku. Kuubiku küljed on sirged ning kuubiku külgede vahel on 90 kraadi.
|
Õpilane on loonud ruumilise kuubiku. Kuubiku
küljed on sirged ning enamik kuubiku külgede vahel on 90 kraadi.
|
Õpilane on loonud ruumilise kuubiku. Kuubiku
küljed pole sirged ning poolte kuubiku külgede vahel pole 90 kraadi.
|
Õpilane pole loonud ruumilist kuubikut.
|
Õpilane oskab paberist lumehelvest teha.
|
Õpilane on loonud unikaalse lumehelbe, mille ääred
on sirgelt lõigatud. Lumehelves on kinnitatud korralikult kuubiku sisse.
|
Õpilane on teinud paberist lumehelbe, kuid sellele
lumehelbel on mõned puudused. Lumehelves on kinnitatud kuubiku sisse.
|
Õpilane on teinud paberist lumehelbe, kuid sellel
esinevad puudused. Lumehelves on halvasti kinnitatud kuubiku sisse.
|
Õpilane ei tee paberist lumehelvest.
|
Tunni
refleksioon:
Tund läks hästi. Tegime koos etapiliselt kuubiku
postid valmis. Tundus, et kõik said aru, mida tegema peab. Kuubiku kokku
kleepimine paistis neile samuti meeldivat. Tööga said kõik hakkama ja mingeid
suuri probleeme ei esinenud. Ainus, mis
minu poolt tegemata jäi, oli tagasiside andmine õpilastele. Kuna paljud
õpilased vajasid abi, polnud mul kahjuks aega teistele tagasisidet anda.
5.klass. Taaskasutatud materjalidest robot
Taaskasutatud
materjalidest robot
Sihtgrupp:
5. klass
Maht:
2x45 min
Teema:
Taaskasutatud materjalidest robot
Eesmärk:
Õpilased tutvuvad taaskasutatud materjalidest tehtud kunstiga. Ehk tutvuvad
nende jaoks ebahariliku kunstiga. Õpilased õpivad uusi materjale kasutama ja
näevad nendes potentsiaali kunstis kasutamiseks.
Ülesanne:
Õpilased
jaotatakse rühmadesse. Rühmas mõtlevad nad välja ühe roboti, kellele peavad nad
välja mõtlema mingi funktsiooni, mida ta täidaks. See funktsioon võiks olla
selline, mis on õpilastele endale vastumeelne tegevus, et siis robot saaks
selle nende eest ära teha. Kui robotid on valmis, esitleb iga rühm oma robotit
ja tema funktsiooni. Pärast esitlemist lastakse kõik robotid kuldse värviga üle
(seda tehakse lõpus seepärast, et värv on liiga keemiliselt tugeva lõhnaga
laste jaoks).
Väljundid:
Õpilane oskab rühma liikmena luua roboti.
Õpilane oskab rühma liikmena luua taaskasutatud
materjalidest ruumilise kehaga robotit, mis seisab püsti ja püsib koos.
Põhimõisted:-
Õppematerjalid:
http://www.charleskaufman.com/
(Kunstnik Charles Kaufmani kodulehekülg. Kunstnik maalib lömastatud
plekkpurkidele)
http://www.haschult.de/
(Kunstnik Ha Schulti kodulehekülg. Kunstnik valmistab prügist inimfiguure)
http://www.tomdeiningerart.com/
(Kunstnik Tom Deiningeri kodulehekülg. Kunstnik valmistab erinevatest
taaskasutatavatest materjalidest kunstiprojekte)
http://www.claytonbailey.com/robogroup.htm
(Kunstnik Clayton G. Bailey, kes teeb taaskasutavatest materjalidest roboteid)
http://www.nemomatic.com/nemomatic/home.html
(Kunstnik Nemo Gouldi kodulehekülg, kes teeb roboteid)
http://cca.ee/webarchive/Kasemets/est.html
(Eesti kunstnik Erki Kasemetsa tööd ja nende tutvustus)
Meetodid: loeng, grupitöö
Tunni
käik:
Häälestusfaas:
Tervitan õpilasi. Tutvustan õpilastele tunni teemat.
Räägime taaskasutatavate materjalide kasutamisest kunstis, toon näiteid
erinevatest kunstnike töödest. Tutvume robotitega ja vaatame kunstnike tehtud
roboteid.
Tõstatan arutelu ning uurin, kas nad ka ise midagi
taaskasutavad. Küsin, kas nad oskaksid ka ise nüüd pärast neid näiteid nähes
öelda, kuidas nad saaksid äravisatavaid esemeid kasutada. Seletan õpilastele
ülesande lahti ja vastan võimalikele küsimustele. (15 min)
Jaotan õpilased rühmadesse rinnamärkide abil. (2 min)
Õppimisfaas:
Iga rühm mõtleb, mis funktsioon võiks nende robotil
olla ja milline see robot peaks välja nägema. Seejärel võtavad õpilased roboti
valmistamiseks vajaminevad materjalid ning hakkavad robotit meisterdama. Kui
robot on valmis, mõtlevad õpilased, kuidas nad seda teistele esitlevad. (58 min)
Refleksioonifaas:
Kui õpilased on robotid valmis saanud, esitleb iga
rühm enda robotit ning toimub nende hindamine. (10 min)
Õpetaja abiga värvitakse robotid kuldseks. (5 min)
Kodune
töö:
puudub
Vahendid:
papitükid, teip, käärid, liim,traat, erinevad taaskasutatavad materjalid
(jogurditopsid, plastmasspudelid, pappkastid, vanad juhtmed, plastmassist
joogitopsid, vanad arvutiosad)
Hindamiskriteeriumid:
Lävendid
Väljundid
|
5
|
4
|
3
|
2
|
Õpilane oskab rühma liikmena luua roboti.
|
Õpilane osaleb grupitöös aktiivselt, aitab roboti
loomisel kaasa maksimaalselt. Kuulab teiste arvamust, arvestab sellega ning
jagab ka oma arvamusi ja ideid teistega.
|
Õpilane osaleb grupitöös aktiivselt, aitab roboti
loomisel kaasa ning avaldab oma arvamust.
|
Õpilane ei osale grupitöös aktiivselt, aitab roboti
loomisel kaasa minimaalselt.
|
Õpilane ei osale grupitöös, ei aita luua robotit.
|
Õpilane oskab rühma liikmena luua taaskasutatud
materjalidest ruumilise kehaga robotit, mis seisab püsti ja püsib koos.
|
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud
taaskasutatud materjalidest ja on ruumilise
kehaga. Robot seisab püsti ning püsib koos. Robot on silmapaistev ja huvitava
lahendusega.
|
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud
taaskasutatud materjalidest ja on
ruumilise kehaga. Robot seisab püsti ning püsib koos.
|
Õpilaste poolt tehtud robot on loodud
taaskasutatud materjalidest ja on enam-vähem ruumilise kehaga. Robot seisab
väikese toetuse abil püsti. Roboti mõni osa ei püsi roboti küljes.
|
Õpilaste poolt tehtud robot pole ruumilise kehaga,
see ei püsi koos ning ei seisa ka püsti.
|
Tunni
refleksioon:
Minu meelest tund õnnetus väga hästi. Roboti teema
meeldis neile väga ja meisterdamine niisamuti. Nad olid nii põnevil sellest
tööst, et nad ei läinud isegi vahetundi. Kõik õpilased olid väga koostööaltid
ning sõbralikud üksteise suhtes. Arvasin, et äkki materjalidest ei piisa, aga
tuli välja nendest küll. Kõikide robotid tulid huvitavad välja. Tundsin, et aeg
oli hästi planeeritud. See aitas, et ütlesin õpilastele kindalt, mis kell me neid
esitama hakkame.
Alguses andsin neile ka kavandilehe, aga seda polnud
üldse vaja. Pigem oleksid nad lihtsalt võinud pihta hakata ja siis oleksin
pidanud andma neile sildi, kuhu peale kirjutaksid roboti nime ja pisikese jutu
ka tema kohta ning õpilaste nimed, kes selle teostasid. Ma andsin selle siis,
kui nad olid juba lõpujärgus ja siis neil polnud nagu aega selle peale
mõtlemiseks.
Nad oleksid soovinud väga ise seda värvi pihustada,
seega oleks hea teha seda sügisel või kevadel, kui ilmad on soojemad, siis
saaks seda õues koos nendega teha. Mida nad veel oleksid soovinud, oli see, et
sellel robotil midagi ka liiguks ja et näiteks silmades põleks tuli. Seega
oleks saanud ka tööõpetuse õpetajaga koostööd teha näiteks. Ja eesti keele
õpetajaga samuti- nad oleksid saanud kirjutada mingi jutu selle roboti teemal.
Õpilased said enamus ajast ise hakkama. Natuke pidi
aitama naaskliga, liimimisel või lõigete tegemisel.
Subscribe to:
Posts (Atom)